[Skip to Content]

Finalists

CONGRATULATIONS TO OUR 2017 FINALISTS


Best affordable housing development (rural and suburban)                                                     Sponsored by:

Bakers Court - Clarion Housing Group (incorporating Affinity Sutton) 
Croydon Smaller Sites Programme - Brick by Brick
 
Derwenthorpe - Studio Partington, Joseph Rowntree Housing Trust, David Wilson Homes, Alan Wood & Partners, DSP Architects, Fira Landscape
MacVicar Court, Dunbeg - Link Group , Gregor Cameron Consultancy, TSL Contractors, Cowal Design Consultants, CMA Architects, David Adamson Group, Scottish Government's Housing Regeneration and Welfare
Manor Farm, Stretham, Cambridgeshire - CLT East and Stretham & Wilburton Community Land Trust, Laragh Homes, Haysom Ward Miller, Charity Bank 
Project Maltravers - Great Places Housing Group, Kier Living 
Stonegrove and Spur Road estates - London Borough of Barnet, Barratt London, Sprunt, Family Mosaic 
Sutcliffe Buildings - Leeds & Yorkshire Housing Association, Dobson Construction, Woodhall Planning and Conservation 
Symonds Close, Weeke - Winchester City Council, FE Chase & Son, T2 Architects



Best affordable housing development (urban)                                                                           Sponsored by:

31 Lanhill Road, Maida Vale - Dolphin Living 
Bracelet Close - Bell Phillips Architects, Thurrock Council housing department, Willmott Dixon, Morgan Tucker, Atkins
Grahame Park Stage B - Mae and Genesis Housing Association for London Borough of Barnet, Campbell Reith, Tibbalds
Heathcott Road - EMH Group, Westleigh Partnerships, RG+P, Ridge & Partners 
Kincardine redevelopment project - Kingdom Housing Association, Campion Homes, Scott Bennett Associates, Oliver & Robb Architects, Langmuir & Hay, Scottish Government's More Homes division
The Lamptons - A2 Dominion, Bugler Developments, Ashvale Civil Engineering, M Pegram & Associates, Aros Architects, John Rowan and Partners 
Upton Village (Plaistow Hospital) - Peabody, Galliford Try Partnerships South East, PCKO Architects



Best approach to modular construction                                                                                         Sponsored by:

Beechwood - Swan Housing Association, Pollard Thomas Edwards, Homes and Communities Agency, Basildon Borough Council 
Chapter Lewisham - Weston Williamson and Partners, Greystar Holdings, Tide Construction
Cross Keys - Stockport Homes, Bowsall, Jennings Design Associates, Homes and Communities Agency
Modular Mews – Foleshill, Coventry - Midland Heart, Central Site 
Peacock Rise developments - Ene Group, Maslow 
Viver Green - Egg Homes 



Best architectural design

Barns Place - Green Square 
Croydon Smaller Sites Programme - Brick by Brick 
Dudley House - Child Graddon Lewis 
Eston Community Village - Thirteen Group, Esh Construction, Portland Consulting Engineers, BSBA Architects, Elliott Associates, Redcar & Cleveland Borough Council
Royal Albert Wharf - Maccreanor Lavington, 
Notting Hill Housing Group, Galliford Try Partnerships 
Spring at Stonebridge - Hyde 
Victory Oak - Sovereign Housing Association 



Best build for rent development                                                                                                          Sponsored by:

be:here Hayes - Be Living, Willmott Partnership Homes, Price and Myers, Frank Reynolds Architects, Philip Pank Partnership, Invesco Real Estate
Chapter Lewisham - Weston Williamson and Partners, Greystar Holdings, Tide Construction
India Quay, Fountainbridge, Edinburgh - 7N Architects, EDI Group 
St Mary's House - Geoff Beardsley & Partners and St Mary's Church Homes, Homestead Developments, M74 Consulting Engineers
Summers Quay - New Charter Group, Cavendish Property Developments, Rowlinson Construction, WML Consulting Engineers, Pozzoni Architecture
The Aaben - One Manchester, Mecanoo, AA Projects 

 



Best deal

£58m Leicester regeneration projects - Midland Heart, Westleigh Partnerships 
BPHA and MUFG 10-year revolving credit facility - BPHA 
Bradford Grade II listed Mills deal - Homes and Communities Agency and MMR Construction, Beckwith Design Associates 
Hart Homes - Watford Community Housing Trust, Hart Homes
Joint venture – Cross Keys Homes and Kier Living 



Best development team                                                                                                                        Sponsored by:

Brick by Brick - Croydon Smaller Sites Programme
Family Mosaic - Development team
Hyde - Development team
Lewisham Homes 
Newlon Housing Trust  
Newydd Housing Association 
Winchester City Council 



Best older people’s housing development (under 100 homes)                                                      Sponsored by:

Darlison Court - Ashfield District Council, Willmott Dixon 
Limelight - Trafford Housing Trust, Willmott Partnership Homes, PRP Architects
Lorenco House - One Housing Group, Galliford Try Partnerships, Jenkins & Potter, Pollard Thomas Edwards, Pinnacle, Greater London Authority
New Ground Cohousing - Pollard Thomas Edwards, Hanover Housing Association, Quinn London, Older Women’s Co-Housing (OWCH)
Protheroe House - One Housing Group, Galliford Try Partnerships, Jenkins & Potter, PRP Architects, Pinnacle, Greater London Authority 
Quayside - Guinness Partnership, Galliford Try Partnerships 
Units 1a and 12a St Mary's House - Geoff Beardsley & Partners and St Mary's Church Homes, Homestead Developments, M74 Consulting Engineers 
Weavers' Court - Karbon Homes, Galliford Try, 3E Consulting Engineers, ID Partnership, Elliott Associates, Homes and Communities Agency



Best older people's housing development (over 100 homes)                                                         Sponsored by:

Dora House regeneration - C&C, Ryder Architecture, Gleeds 
Farrow Court - Ashford Borough Council, Bouygues, Pellings 
Highwood Mill - Saxon Weald, Berkeley Homes, PRP 
North Tyneside Living - North Tyneside Council, Galliford Try, 3E Consulting Engineers, Space Architects, Mott MacDonald, Equitix Management Services
Tree Top Village - Your Homes Newcastle, Wates Living Space, ID Partnership, Homes and Communities Agency
Village 135 - Wythenshawe Community Housing Group 



Best partnership                                                                                                                                    Sponsored by:

Chapel Gate, Basingstoke - BDW Homes and Vivid 
Granby 4 Streets partnership - Plus Dane Housing, Liverpool Mutual Homes and Granby Stakeholders Group, Nobles Construction, Sutcliffe, Halsall Lloyd Partnership, Liverpool City Council
Manchester Veterans' Village - Haig Housing Trust, Kier Services – Housing Maintenance, Wates Living Space, WML Consulting, BTP Architects, Arcus Consulting, Manchester City Council – Strategic Housing
Manor Farm, Stretham, Cambridgeshire - CLT East and Stretham & Wilburton Community Land Trust, Laragh Homes, Haysom Ward Miller, Charity Bank 
North Toryglen TRA - Glasgow Housing Association, Glasgow City Council, Cruden Estates, Scottish Government's Housing Supply and Innovation division 
Old School, Camelford - Ocean Housing, Cornwall Council 
Poppy Court - Knightstone Housing and Community Self Build Agency , Fisher and Dean, North Somerset Council 
The Malings - Cundall, Carillion Igloo, Gentoo , Ash Sakula Architects, Tolent Construction 
Town centre regeneration loan, Barry, Vale of Glamorgan - Newydd Housing Association, Vale of Glamorgan Council 
Waltham Forest Council garage sites - NPS London, Waltham Forest Council, Keepmoat Regeneration 



Best regeneration project (non-London)

Emerge, Granby Green - Devon and Cornwall Housing, Linden Homes South West and Western 
Heathcott Road - EMH Group, Westleigh Partnerships, RG+P, Ridge & Partners 
Leeds housing regeneration project - Keepmoat Regeneration and Leeds City Council
Maine Place - Prospect (GB), Leach Rhodes Walker Architects 
Manchester Veterans' Village - Haig Housing Trust, Kier Services – Housing Maintenance, Wates Living Space, WML Consulting, BTP Architects, Arcus Consulting, Manchester City Council – Strategic Housing
Pennywell Living  - Urban Union
Roman Fields, Twechar, East Dunbartonshire - Places for People, Cruden Building & Renewals, Peter Brett Associates, Cooper Cromar, Brindley Landscape, Arcadis, East Dunbartonshire Council, Scottish Government, Twechar Community Action, Twechar Tenants' and Residents' Association 
The Brook - MHS Homes, Chartway Group, BPTW Partnership 

 



Best regeneration project (London)

Blackwall Reach regeneration project - London Borough of Tower Hamlets, mayor of London and Swan Housing Association, Greater London Authority 
Croydon Smaller Sites Programme - Brick by Brick 
Holland Estate regeneration - Eastend Homes, Telford Homes, Leaside Regeneration, Notting Hill Housing Association 
Packington Phase 4 - Hyde, Rydon 
Portobello Square - Phase 1 - Catalyst, Admore Group, PRP Architects 
Queen Elizabeth Hospital for Children - Family Mosaic, Rydon Construction, HTA Design 
Royal Albert Wharf - Notting Hill Housing Group, Galliford Try Partnerships, Campbell Reith Hill, Manhire Associates, Pinnacle, M&E Design Consultants, Maccreanor Lavington, RMA



Best residential development (urban)

Cardiff Pointe - Scott Brownrigg, Figurehead Homes/Greenbank Partnership  - Developer, Kier Construction (Newport), Arup, Neame Sutton, Gardiner & Theobald
Dudley House - Child Graddon Lewis, Westminster Council, Willmott Dixon Partnership
Fabrick Square - Seven Capital, Colmore Tang Construction, BDG 
Heathcott Road - EMH Group, Westleigh Partnerships, RG+P, Ridge & Partners, Homes and Communities Agency 
Kilburn Quarter - Network Homes, United Living, Lifschutz Davidson Sandilands, John Rowan Partners, Brent Council 
One Manor Road - Guinness Homes 
Putney Plaza - Studio Partington, Royalton, Midgard, Price & Myers, Falconer Chester Hall , Plincke Landscape
Royal Albert Wharf - Notting Hill Housing Group, Galliford Try Partnerships, Campbell Reith Hill, Manhire Associates, Pinnacle, Maccreanor Lavington, RMA 


Best residential development (rural/suburban)

Beech Tree Gardens - United Welsh, Jehu, Hammond Architectural, Strongs, Caerphilly County Borough Council
Cane Hill Phase 1 - HTA Design 
Carrowbreck Meadow - Hamson Barron Smith, Broadland Growth, RG Carter, NPS 
Eston Community Village - Thirteen Group, Esh Construction, Porland Consulting Engineers, BSBA Architects, Elliott Associates, Redcar & Cleveland Borough Council
Inspired Warwick - Keepmoat Regeneration, Inspired Villages 
Leithfield Park - HTA Design 
St Bernard's Gate - Catalyst, Higgins Construction, Hester Architects, Barton Willmore 
Symphony Grove - Msquared Homes, Poole Phillips Associates 
The Potteries, Allerton Bywater - Keepmoat Homes 



Best sales and marketing team                                                                                            Sponsored by:

Aster Group 
BPHA, Parrott Construction 
East Thames 
Guinness Partnership, Galliford Try Partnerships 
L&Q 
Orbit

 

 


Best shared ownership development

Barns Place - Green Square, HAB Housing, Feltham Construction, Curtins, Allford Hall Monaghan Morris, Fry Binks
Croydon Smaller Sites Programme - Brick by Brick 
Pilgrims House - BPHA, Parrott Construction 
St. Peter's View, Hixon - Stafford and Rural Homes, Speller Metcalfe, Quattro Design Architects, PMP Consultants
The Space development - Sempra Homes, Calford Seadon, Basildon Borough Council 
The Walled Gardens - Bield Housing and Care, Robertson Homes, Armour Construction Consultants, Rettie & Co, Thorntons 
Upton Village (Plaistow Hospital) - Peabody, Galliford Try Partnerships South East, PCKO Architects 
Viola Place - Adactus Housing Group, Seddon Construction, Bowker Sadler Architecture, Wilkinson Cowan Partnership